piątek, 1 lutego 2013

Słowniczek sądowyDotarły do mnie wiadomymi kanałami informacje, iż niektóre słowa używane w sądach, oraz wypowiedziach osób w kręgach sądowych się obracających, są niezrozumiałe dla osób nie związanych bliżej z branżą... A już całkowicie przekonałem się o tym, gdy natrafiłem w sieci na następujące pytanie:  

„Pomocy! W aktach przeczytałem, że moją sprawę skierowano do decernatu. Czym to mi grozi, i jak mam się przed tym bronić?” 

Rozbawiło mnie to... ale z drugiej strony skąd ten człowiek miał wiedzieć co to jest ów „decernat” skoro ja całkiem niedawno się o tym dowiedziałem... Zresztą z pytaniami i prośbami o wyjaśnienie spotykam się praktycznie od samego początku... więc może pora, by zebrać wszystkie odpowiedzi w jednym miejscu. 

a/a – powszechnie używany skrót wyrażenia „ad acta” czyli „do akt”. Umieszczony na piśmie przedstawionym do decyzji sędziego oznacza polecenie dla sekretariatu, by dane pismo załączono do akt sprawy.  

Awizo – przesyłka zwrócona przez pocztę jako nie odebrana przez adresata pomimo dwukrotnego pozostawienia w jego skrzynce zawiadomienia. Taka przesyłka może być przez sąd uznana za doręczoną. 

Decernat – używane w niektórych sądach (głównie w Wielkopolsce) słowo oznaczające ->referat 

Dwójka – używane w części sądów określenie oznaczające sekretarza sądowego, którego zadaniem jest wykonywanie zarządzeń we wszystkich sprawach należących do ->referatu konkretnego sędziego (dwójka sędziego X). 

Odpis – 1. drugi egzemplarz pisma, o takiej samej treści, kopia. Każde pismo składane do sądu musi zostać złożone w tylu egzemplarzach, aby po doręczeniu ich pozostałym ->stronom pozostał jeszcze jeden egzemplarz dla sądu. 2. Kopia orzeczenia wydanego przez sąd, opatrzona pieczęcią sądu. 

Pozew – pierwsze pismo w sprawie zawierające określenie kto, od kogo, czego i dlaczego żąda. Musi on zostać napisany w sposób zgodny z odpowiednimi przepisami prawa, podpisany i zwykle należy od niego uiścić odpowiednią opłatę. 

Referat – zbiór spraw przydzielonych sędziemu do rozpoznania. Obejmuje wszystkie sprawy, w których ten sędzia został wyznaczony ->referentem, a więc ma za zadanie je rozstrzygnąć wydając orzeczenie. Zobacz także ->decernat 

Referent – sędzia, któremu powierzono do rozpoznania daną sprawę, ten który ma ją ostatecznie rozstrzygnąć. Co do zasady tylko on ma prawo podejmowania decyzji w tej sprawie. Sprawy przydzielone temu samemu referentowi tworzą jego ->referat. 

Repertorium – księga (obecnie coraz częściej prowadzona tylko jako elektroniczna baza danych) w której zapisywane są sprawy rozpoznawane przez sąd. W repertorium zapisuje się pomiędzy kim a kim jest sprawa, o co jest sprawa, oraz jak się ona zakończyła. W każdym wydziale sądu jest kilka różnych repertoriów, przeznaczonych dla różnych rodzajów spraw i oznaczonych różnymi symbolami literowymi. Kolejna pozycja, pod którą zapisano sprawę w repertorium jest elementem ->sygnatury akt.  

Sesja – 1. prowadzenie rozpraw w wyznaczonym dniu (mieć sesję w poniedziałek). 2. Zbiór spraw rozpoznawanych w danym dniu (trudna sesja) 3. Zbiór akt spraw, które mają być rozpoznane w danym dniu (przynieść poniedziałkową sesję).  

Strona – osoba tocząca spór rozstrzygany przez sąd. Każdy spór ma co najmniej dwie strony: powoda, czyli tego kto wniósł do sądu ->pozew żądając czegoś, oraz pozwanego, czyli tego od kogo powód tego żąda.  

Sygnatura akt – Numer (symbol) pod którym sprawa została zarejestrowana w -repertorium. Symbol ten składa się z cyfry rzymskiej oznaczającej numer wydziału, symbolu literowego oznaczającego właściwe ->repertorium oraz kolejnego numeru, pod którym zapisano sprawę i wpisanych po ukośniku dwóch ostatnich cyfr roku, w którym sprawa została zarejestrowana. Sygnatura akt podawana jest na każdym orzeczeniu sądu (w lewym górnym rogu) oraz na każdym wezwaniu i innym piśmie z sądu. Należy ją także podawać na każdym piśmie kierowanym do sądu w toku postępowania.

Wokanda - 1. Spis spraw rozpoznawanych w danym dniu na ->sesji. Umieszczana jest na drzwiach sali rozpraw, albo wyświetlana na umieszczonych przy nim monitorze. 2. w części sądów określenie oznaczające ->sesję. 

Wywołanie – oficjalne obwieszczenie, że nadszedł czas rozpoznania danej sprawy. Następuje ono przez odczytanie przez protokolanta nazwisk stron z ->wokandy, wraz z wezwaniem ich, by weszli na salę rozpraw.

Zwrotka – zwrotne pokwitowanie odbioru przesyłki przesłanej przez sąd. Adresat, albo osoba odbierająca przesyłkę kwituje odbiór na dołączonym druku, który poczta następnie przesyła sądowi. Na tej podstawie sąd ustala, czy pismo zostało doręczone i kiedy, a więc np. czy minął już termin, w którym adresat mógł się odwołać od decyzji sądu.

32 komentarze:

 1. Ale w podanym przykładzie to nie jest efekt braku znajomości terminu, tylko - bardzo mi przykro - debilizmu.

  Sam aż do teraz nie miałem pojęcia, czym jest "decernat", ale gdybym usłyszał/przeczytał: "skierowano do decernatu SSR Jana Kowalskiego", to myślę, że bym wpadł, że o referat chodzi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. niekoniecznie debilizmu. "pod rygorem egzekucji" używane w sądzie i u notariuszy powoduje u ludzi wykształconych albo palpitację (wyobrażają sobie szafot) albo wybuch śmiechu (traktują jako pusty relikt przeszłości, jakieś prawnicze powiedzonko)

   Usuń
 2. Uściślając termin 'Sygnatura akt' należy wspomnieć, iż symbol repertorium może składać się z liter i cyfr, przy czym cyfry mogą występować również w dolnym indeksie, np. '1 Cu' albo 'Ko1' (w tym ostatnim z w dolnym indeksie). Po cyfrach oznaczających rok może być kolejny ukośnik a z nim dodatkowe oznaczenia, np. suma kontrolna (stosowane w wydziałach rejestrowych). W starszych sygnaturach jest jeszcze więcej kombinacji :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A po co? Czy dla osoby, która pojawia się w sądzie przez przypadek i zapewne drugi raz zrobi to nie szybciej niż za kilka lat, ma to aż takie znaczenie?

   Usuń
  2. Żadne. To tylko uściślenie wpisu a nie obowiązująca wszystkich obywateli w wieku 0-105 definicja ;)

   Usuń
 3. To może, niejako przy okazji, ktoś z Szanownych Czytelników, albo i sam Autor bloga, oświeci mnie i wytłumaczy, co oznacza zamieszczany na pismach kierowanych przez administrację sądową, dotyczących np. terminów szkoleń, zwrot "Informacja negatywna również obowiązuje". Dodatkowo ZAWSZE wytłuszczony.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. znaczy mniej więcej to samo co razem wzięte RSVP oraz RSVP z dopiskiem en cas d'empechement. no proszę, wyrafinowani Francuzi nie wymyślili, a administracja sądowa wymyśliła.

   Usuń
  2. To znaczy "odpowiedzcie także, że was nie będzie, żebyśmy się was z czystym sercem nie spodziewali" (w przypadku szkoleń) albo "wiemy że u was w okręgu nie było spraw o gwałt homoseksualny, ale napiszcie to wyraźnie".

   Usuń
  3. inaczej, chodzi o to, żebyśmy mieli kwit, że nie jesteście zainteresowani, żebyście potem nie mówili że nie wiedzieliście albo się zgłosiliście a zgłoszenie u nas zaginęło.

   Usuń
 4. Brakuje mi tu ewidentnie 'naoczni'. Czasem jeszcze spotykanej w Krakowie :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Panie "Sub Iudice"! ;)
  Dziękuję, za trud włożony w redagowanie bloga. Jestem stałym czytelnikiem i dzięki Pana pracy stwierdzam, że mój poziom świadomości prawnej wzrasta. Mam nadzieję, że będzie Pan kontynuował tę pożyteczną pracę.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Na pierwszy rzut oka w słowniczku brakuje jeszcze powiastki i zapowiedzi apelacji
  Pozdrawiam
  PiotrPe

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. w apelacji łódzkiej ;-)
   Pozdrawiam
   PiotrPe

   Usuń
 7. A co to powiastka?

  "Zapowiedź apelacji" jest powszechna w okręgu częstochowskim (tak są tytułowane nawet pisma pełnomocników).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiastka to to samo co wezwanie. Rusycyzm, być może używany gdzieś jeszcze na Kresach :)

   Usuń
  2. Również zdarza się na Dolnym Śląsku z uwagi na nawyki językowe repatriantów z Kresów :-)

   Usuń
  3. To nie "powiastka" (jak historyjka dla dzieci) lecz "powiestka" (z rosyjskiego "powiadomienie"). A w każdym razie zawsze tak to słyszałem...

   Usuń
 8. jeszcze brakuje "zakreślić sprawę"

  OdpowiedzUsuń
 9. Dodałbym jeszcze chorobę łańcuchową. Kiedyś była powszechna wśród asesorów.

  OdpowiedzUsuń
 10. To ja od siebie dodam: ZBORNE zeznania, tzn. zeznania spójne.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ile to się człowiek nauczy... To ja od siebie dodam:
  ZPO - inaczej zwrotka czyli Zwrotne Potwierdzenie Odbioru
  Depozycje - zeznania
  Odezwa - czyli jak rozumiem (lepiej żeby to sędziowie wyjaśnili) pismo przesyłane między sądami w ramach pomocy sądowej
  Wniosek o wpisanie sprawy pod nowy numer - pismo w odpowiedzi na zwrot pozwu/wniosku w którym uzupełniane są braki pozwu/wniosku z prośbą o zarejestrowanie znajdującego się fizycznie w sądzie pozwu jako nowej sprawy (może ktoś prościej to wyjaśni)
  Uchylka - czyli orzeczenie sądu drugiej instancji o uchyleniu zaskarżonego orzeczenia
  Z/ (i tutaj treść - zazwyczaj nabazgrane na pismach) - czyli zarządznie sędziego
  Kalendarz x dni - oznacza że akta mają być przedstawione sędziemu za ilestam dni bo wtedy coś w sprawie drugie
  Skarga na przewloke - czyli skarga na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki
  Jak coś jeszcze mi przyjdzie do głowy to napisze.

  Pozdrawiam
  Aplikant Jan S.

  OdpowiedzUsuń
 12. Witam,
  Mam pytanie, otrzymałem postanowienie komornika o postępowaniu egzekucyjnym na podstawie tytułu wykonawczego sądu elektronicznego w Lublinie. Problem w tym, iż sąd mnie o takim postępowaniu nie powiadomił. Podejrzewam oczywiście wierzyciela o świadome podanie poprzedniego adresu korespondencyjnego (z tego co tu czytam to popularny numer) Co w takiej sytuacji gdy nie miałem możliwości odwołania od nakazu?

  OdpowiedzUsuń
 13. Co w takiej sytuacji? Udaj się Pan do radcy prawnego/adwokata. Byle szybko!

  OdpowiedzUsuń
 14. Dodałbym jeszcze słowo "serdel", czyli sędzia sądu rejonowego delegowany do orzekania w sądzie okręgowym. W niektórych kręgach używa się również określenia paprotka, na sędziego dyżurnego, który dołącza do składu orzekającego w związku z nieobecnością jednego z sędziów, do których sprawa była przydzielona.

  OdpowiedzUsuń
 15. "zrobić numerek"- czyli sprawa zakończona orzeczeniem. Statystyka - KRÓLOWĄ:D
  Pozdrawiam- Asystent Sędziego

  OdpowiedzUsuń

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.